W wieku 96 lat zmarł Tadeusz Rolke, był legendą polskiej fotografii reportażowej i modowej. Związany z Agencją Wyborcza.pl, fotografował zawodowo ponad 75 lat, w jego archiwum liczącym ponad 100 tysięcy zdjęć znajdziemy fotografie dokumentacyjne, reklamowe, modowe, fotoreportaże, akty i portrety. Był świadkiem kilku epok, warszawiakiem, powstańcem, wywieziony na roboty do Niemiec, więźniem politycznym w czasach stalinizmu. Karierę fotografa prasowego rozpoczął w połowie lat 50. od publikacji w "Świecie Młodych", później był etatowym fotografem tygodnika "Stolica". W latach 60. publikował w Polsce", "Ty i Ja" i "Przekroju". Później przez dziesięć lat mieszkał na Zachodzie, współpracując z różnymi pismami jak: "Stern", "Die Zeit", "Der Spiegel", "Brigitte", "Geo" oraz "Art" - najważniejszym w Niemczech magazynem o sztuce. Od powrotu do Polski na początku lat 80. do ostatnich dni fotografował, dokumentował i inspirował kolejne pokolenia fotografów.
VIII Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska VIII Olimpiady) rozegrane zostały w Paryżu między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Stolica Francji była organizatorem igrzysk po raz drugi, było to jednocześnie pożegnanie się z działalnością w MKOl twórcy nowożytnych igrzysk, barona Pierre'a de Coubertina. Na terenach Racing Club wybudowano nowoczesny stadion olimpijski na ponad 60 tys. widzów, obok stadionu po raz pierwszy powstała wydzielona wioska olimpijska. Do udziału w imprezie (po absencji na poprzednich igrzyskach) zaproszono sportowców z przegranych w I wojnie światowej Austrii, Bułgarii, Turcji i Węgier, znów jednak nie dopuszczono reprezentacji Niemiec, a oficjalny komunikat głosił, że organizatorzy nie są w stanie sportowcom tego kraju zapewnić pełnego bezpieczeństwa. Były to pierwsze Igrzyska Olimpijskie, w których udział wzięły reprezentacje Ekwadoru, Filipin, Haiti, Irlandii, Litwy, Meksyku i Urugwaju, a pierwsze letnie dla Polski i Łotwy, które to wzięły udział w zimowych igrzyskach 1924.
Ulica Małachowskiego, Targowa, skwer przy wydziale komunikacji to obecnie plac budowy. Zapraszamy Was na spacer ulicami Sosnowca z początku lat 90. XX wieku. Większość zdjęć nie była dotąd nigdy publikowana.
Na potrzeby spektaklu "Środula. Krajobraz Mausa" Teatr Zagłębia poszukuje starych fotografii ze Środuli.
Święto 3 maja, obchodzone w rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja z 1791 roku, po raz pierwszy uczczono w Polsce tuż po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości - w 1919 roku. A potem co roku było ono okazją do hucznego świętowania. Co roku 3 maja nasi pradziadowie organizowali parady i defilady wojskowe, uroczyste msze święte, pikniki i pokazy.
Miasto wciąż podnoszono z gruzów, a hasła niesione na transparentach pokazują, jak diametralnie zmienił się ustrój państwa. Zobaczcie, jak wyglądały jedne z pierwszych pochodów pierwszomajowych we Wrocławiu. Fotografie pochodzą z serwisu Fotopolska.eu.
Opole opublikowało na swoim profilu pokolorowane zdjęcie placu Daszyńskiego z pierwszej połowy XX w. Skala zazielenienia tej części miasta wzbudziła ogromny zachwyt wśród internautów.
Wiele budynków legło w gruzach w trakcie II wojny światowej. Dzisiaj możemy je oglądać tylko na starych fotografiach. Zapraszamy na krótką wycieczkę po dawnym Breslau.
Spacery po zoo, pochody pierwszomajowe, przepełnione tramwaje - Wrocław w latach 50. tętnił życiem. Miasto podnosiło się po wojnie. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z lat 50. Fotografie dzięki uprzejmości serwisu Fotopolska.eu.
Cały Dolny Śląsk diametralnie zmienił swoje oblicze w wyniku wojny i późniejszych rozbiórek, remontów czy przebudowy. Przykładem choćby budynki na trasie W-Z we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości serwisu Fotopolska.eu pokazujemy wam archiwalne fotografie ukazujące niezidentyfikowane dotąd miejsca.
Święto Trzech Króli. Kolędnicy chodzący od domu do domu, bożonarodzeniowe jasełka w kościołach, szkołach i świetlicach, barwne przemarsze orszaków Trzech Króli - polska tradycja świętowania 6 stycznia sięga stuleci. Zobacz fotografie przechowywane w Narodowym Archiwum Cyfrowym, które pokazują przedwojenne świętowanie Trzech Króli.
W karnawale bawiła się cała Polska, ale najwięcej przepychu miały bale warszawskie. Zaczynało się od sylwestra w Bristolu, a później był Bal Mody w Hotelu Europejskim i Bal Jedwabiu na Zamku Królewskim, który urządzała prezydentowa Mościcka i ze względu na etykietę bywało trochę sztywno. . W 1937 r. królową na Balu Mody została aktorka Nina Andrycz, która w 2014 r. w wywiadzie dla "Newsweeka" wspominała tamtą atmosferę: "Otrzymałam tytuł królowej mody i elegancji, który obowiązywał przez cały rok. Dzięki temu miałam spore korzyści materialne, bo sklepy dawały mi na raty wszystko, co zapragnęłam. Kobiety eksponowały swoje ciała, a jednocześnie były nie do zdobycia. Dekolt był, a i tak starający się o względy stał pod oknem i bał się nawet w to okno zerknąć. Jak kwiaty były ładne, to na chwilkę zapraszałam. Żyłam w innej epoce. Ludzie wychowani byli na miłości romantycznej. Czekali na nią. A i tamci mężczyźni podświadomie szukali bogini. Jeśli ktoś miał ochotę na inne relacje, to do dyspozycji były wspaniałe burdele i panie z półświatka". . Miejscem zabaw, gdzie obowiązywała mniej formalna atmosfera, było Kasyno Garnizonowe przy alei Szucha. W karnawale bale były tam organizowane niemal co drugi dzień. Do legendy przeszła impreza w 1925 r. Wziął w niej udział prezydent RP Stanisław Wojciechowski, a bal zakończył się białym mazurem o ósmej rano.
Feliks Przypkowski fotografował głównie Jędrzejów i okolice. Jego syn Tadeusz ciekawe miejsca i ludzi na całym świecie. Ich niezwykłe zdjęcia sprzed I i II wojny światowej zostały teraz udostępnione przez Muzeum im. Przypkowskich.
Cały Dolny Śląsk diametralnie zmienił swoje oblicze w wyniku wojny i późniejszych rozbiórek, remontów czy przebudowy. Przykładem choćby budynki na trasie W-Z we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości serwisu Fotopolska.eu pokazujemy wam archiwalne fotografie ukazujące niezidentyfikowane dotąd miejsca. Nawet jeżeli nie uda się ich wam rozpoznać, warto cofnąć się w czasie i obejrzeć wspomnienia po dawnej epoce. Udanej zabawy!
Gdzie we Wrocławiu są jabłka po 120 zł za kilogram, trujące pączki z amoniakiem, bokserzy z morderczym sierpowym, malarz z gołym torsem i dancing towarzyski? W Ratuszu. Zobaczcie, czym żyło miasto 70 lat temu.
Zarówno Wrocław, jak i cały Dolny Śląsk diametralnie zmieniły swoje oblicze. Miało to związek przede wszystkim ze zniszczeniami wojennymi. Dzięki uprzejmości serwisu Fotopolska.eu pokazujemy wam archiwalne fotografie ukazujące niezidentyfikowane dotąd miejsca. Nawet jeżeli nie uda się wam rozpoznać tych miejsc, warto cofnąć się w czasie i zanurzyć w dawno minioną epokę. Udanej zabawy! Na zdjęciu droga na Jelenią Górę, blisko celu podróży - rok 1938.
Warto zerknąć na ten plac na starym zdjęciu, bo kończą właśnie budować na nim pierwszy wrocławski wieżowiec. A że budują go na wojskowym cmentarzu, różne rzeczy mogą się zdarzyć...
Gdańsk sprzed 1939 roku różnił się od tego, który znamy współcześnie. Widać to zwłaszcza na starych zdjęciach z lotu ptaka. Zachowały się przedwojenne fotografie Żurawia, plaży na Stogach czy Politechniki Gdańskiej. Zdjęcia pochodzą z portalu fotopolska.eu.
W 1948 roku ustalono, że zabudowa Starego Miasta nie będzie rekonstruowana poza nielicznymi wyjątkami. Patrząc dzisiaj na przedwojenne zdjęcia tego miejsca, kojarzymy tylko kościoły i budynek Wielkiego Młyna. Mieszczański charakter miejsca ustąpił modernistycznej zabudowie z lat 50. i 60.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.