Pod koniec tygodnia ZUS przekaże ostatnią transzę czternastek. Trafią do osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin wypłaty za wrzesień przypada na 1 października.
Na Kujawach i Pomorzu czternastą emeryturę otrzymało już 64 tys. osób. Jak dotąd łączna kwota wypłat to 149,5 mln zł. W tym tygodniu czternastkę w regionie dostanie kolejne 144,5 tys. uprawnionych osób na kwotę ponad 332 mln zł.
W najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłatę czternastej emerytury. Pełna wysokość świadczenia wynosi 2650 zł brutto. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków. Osobom uprawnionym ZUS przyzna tzw. czternastkę z urzędu.
Wbrew temu, co sugerujecie, to nie wasza łaskawość, ale obowiązująca od lat ustawa jest podstawą ustalania wysokości waloryzacji. Warto przy tym przypomnieć, że najwyższa w 2022 r. inflacja wynosiła 17,9%, zaś wskaźnik waloryzacji zaledwie 14,8%.
Czytelnik o czternastej "emeryturze".
20 września ostatnia transza czternastek trafiła do emerytów i rencistów. Dodatkowe pieniądze tego dnia otrzymało 1,3 mln osób na łączną kwotę 1,5 mld zł.
5 i 6 września kolejni seniorzy otrzymali czternastki z ZUS-u. W regionie w tych dniach dodatkowe świadczenie otrzymało ponad 50 tys. emerytów i rencistów na łączną kwotę 62,3 mln zł. Następne czternastki ZUS wypłaci 10, 15 i 20 września.
Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci czternastej emerytury. W regionie czternastkę z ZUS o łącznej wartości 95,8 mln zł otrzymało 78,3 tys. osób. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie we wrześniu razem z bieżącą emeryturą lub rentą.
Niestety, jak pokazuje policyjne doświadczenie, wypłata tak zwanych czternastek może okazać się sposobnością dla przestępczej działalności oszustów. Mundurowi przypominają, że świadczenia wypłacane są z urzędu. Oznacza to, że osoby uprawnione do otrzymania 14. emerytury nie muszą składać żadnego wniosku.
Od 25 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. czternastych emerytur. Choć świadczenie przysługuje z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku, wciąż pojawiają się oszuści, którzy w zamian za pomoc w otrzymaniu "czternastki" próbują wyłudzić pieniądze czy dane osobowe. ZUS apeluje o rozsądek i rozwagę.
25 sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.
- Pierwsi beneficjenci czternastą emeryturę otrzymają 25 sierpnia - mówi Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS. Przypomina, że nie trzeba składać żadnych dokumentów ani wniosków.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.