Przez lata Piotr Libicki decydował o estetyce Poznania, w tym o ustawieniu charakterystycznych szarych słupków i barierek. Na stanowisku plastyka miejskiego zastąpi go Tobiasz Wichnowski, wicedyrektor wydziału urbanistyki i architektury.
Krytyka przyniosła efekt. Tramwajowa spółka zmieni sposób numerowania nowych niskopodłogowych składów, które przyjeżdżają właśnie do Szczecina.
Fatalnie dobrana stylistyka naklejek z numerami taborowymi oszpeciła najnowsze tramwaje, które kupił Szczecin. 15 lat temu popełniono identyczny błąd, ale po krytyce szybko został naprawiony.
Niektórzy zastanawiali się, czy aby na pewno niezbyt urodziwa wyspa handlowa powstała we wnętrzu nowego dworca Olsztyn Główny za przyzwoleniem PKP. Znamy już odpowiedź na to pytanie.
Nowy obiekt handlowy stanął w dworcowym holu. Szef PTTK na Warmii i Mazurach nie zostawia na nim suchej nitki.
To był jeden z najbardziej kuriozalnych estetycznych absurdów ostatnich lat. Tramwaje Warszawskie usunęły przenośną toaletę typu toi toi, która stała na zwieńczeniu tramwajowej zawrotki na ul. Gagarina.
Przychodnia przy ul. Staromłyńskiej do wyburzenia, działka po namiocie opery na sprzedaż, plac Adamowicza z zabudową kamienicami zamiast brzydkich pawilonów. Do tego koniec ze szpetnymi szyldami.
W sierpniu w Bydgoszczy stanęły dwie kolejne figurki myszek. Jedna w Śródmieściu, druga na Błoniu.
Sztuka z jakiegoś powodu towarzyszy Homo sapiens od zarania dziejów i nie zanikła, mimo że to kosztowna czynność, na którą poświęcamy czas, energię i zasoby. Aby to wyjaśnić postanowiliśmy zbadać ostatnie społeczności łowiecko-zbierackie w Papui Nowej Gwinei.
Blisko 60 drzew zostanie posadzonych na placu Powstańców Warszawy. To świetna wiadomość. Niestety, jest też gorsza.
Opakowania kosmetyków: dziś poza estetyką liczą się: ergonomia, ekologia, inkluzywność. Coraz więcej marek bierze to pod uwagę projektując opakowania.
Miniaturowe rzeźby myszek dzielą bydgoszczan. Zwolennicy cieszą się, że miasto ma odpowiednik wrocławskich krasnali. Przeciwnicy zadają proste pytania: Co mają myszy do Bydgoszczy? I dlaczego stają w Parku Kulturowym?
Szybko idzie. Z jednej strony trwa debata nad sensem wprowadzania figurek myszy do Bydgoszczy, a drugiej po prostu pojawiają się w kolejnych miejscach. Jest następna.
Zaskakująca zmiana w projekcie czwartego kręgu Opery Nova w Bydgoszczy. Przed głównym wejściem do opery stanęła zaokrąglona ściana z betonowych płyt. Szokuje, bo nie było jej na żadnej z wcześniejszych wizualizacji.
Tuż obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej wyrósł nielegalny stelaż reklamowy. Gdyby w Warszawie obowiązywała uchwała krajobrazowa, nałożono by słone kary. Ale jej nie ma. A w Sulejówku taka uchwała właśnie weszła w życie i reklamy zaczynają znikać.
Blisko dwa lata po usunięciu i z prawie rocznym opóźnieniem na pl. Wolności w Bydgoszczy mają wrócić kwiaciarnie. Ale to wcale nie zakończy rewitalizacji reprezentacyjnego miejsca w sercu Śródmieścia, które nadal przypomina pobojowisko.
Są już nie dwie, a trzy myszki Molly z brązu. Do saksofonistki i pacjentki dentysty dołączyła fryzjerka. I podgrzała zimową atmosferę w Bydgoszczy. Bo myszy ma być aż sto.
We współpracy z nadzorem budowlanym miejscy drogowcy usunęli kiosk przy dworcu PKP Śródmieście. Przygotowania do tego trwały latami. Na tym kiosku się nie skończy.
Zewsząd płyną zachwyty nad tym, jak wyładniał wyremontowany pawilon Cepelii w pobliżu ronda Dmowskiego. Jest jednak coś, co psuje cały efekt.
Wrocław ma krasnale, Kraków - smoki, Gdańsk - lwy, Kołobrzeg - mewy, Łódź - koty, Białystok i Przemyśl - misie. A Bydgoszcz ma mieć myszy? Dwie pierwsze już stoją.
Urządzają nam przestrzeń publiczną, szpecąc ulice i zasłaniając budynki - skrzynki elektryczne wyrastają jak grzyby po deszczu, pojedynczo, albo w koloniach. Są ważniejsze od małej architektury. I nienaruszalne.
To jeszcze nie jest wygląd końcowy - pocieszają miejscy urzędnicy, których zapytaliśmy o ciężkie, przytłoczone rurami wentylacji pawilony wejściowe do podziemnego parkingu na pl. Powstańców Warszawy. Na wizualizacjach wyglądało to zupełnie inaczej.
W dwóch miejscach w Warszawie skrzynki, w których znajdują się urządzenia sterujące sygnalizacją świetlną, zostały umieszczone pod ziemią. Otoczone złą sławą skrzynki, zwane prześmiewczo świętymi - bo często, choć są szpetne, były ustawiane w eksponowanych miejscach - docelowo mają zniknąć ze skwerów, chodników i ulic.
Z windy w tunelu dla pieszych, który pod rakowską estakadą zastąpił "zebrę", przegoniłem trzech 10-latków z farbą w spreju. Wyzwaniem dla starszych jest obsmarowanie kilku kilometrów ekranów, często bardzo wysokich - ale widząc, jak zaczęli, nie mam wątpliwości, że to zrobią.
Rozpoczęto remont wejścia na teren szpitala w Będzinie. Wcześniej było to obskurne miejsca ze stertą gruzu, zdezelowaną bramą i wulgarnymi napisami. W ich miejscu powstanie tężnia.
To ma być czwarty automat z paczkami pod ich blokiem. Część mieszkańców mówi "stop" i żąda zatrzymania inwestycji. Czy spółdzielnia mieszkaniowa ustąpi?
Na samym środku wyremontowanego placu Trzech Krzyży drogowcy ustawili zespół czterech tzw. świętych skrzynek, nie bacząc na to, że psują widok na zabytkowy kościół. Czy tak już zostanie? I dlaczego święte skrzynki wciąż uparcie wciskane są na środek placów i chodników?
To jedno ze wstydliwych miejsc Bydgoszczy. Między ikoną współczesnej architektury - gmachem mBanku, zabytkowym pałacykiem Lloyda a spichlerzami przez lata parkowały samochody. Już jest pewne, że z tym koniec.
Czy na balkonie, w stolicy kraju, w gęstej zabudowie można wywiesić pranie? Czy powiewające na sznurze majty nie odbierają aby apetytu tym, którzy widzą je ze swojej kuchni? Tego upalnego lata to najgorętsza dyskusja w Warszawie.
Trawnik na głównym dziedzińcu Pałacu w Wilanowie wygląda jak wypalony tropikalnym słońcem lub silnie żrącą substancją. To ślad po namiocie, w którym na początku czerwca odbyła się impreza charytatywna z udziałem znanych osób i celebrytów.
Wchodzących na Nowy Świat witają opuszczone lokale w parterach. Kawałek dalej zaczyna się trefa imprez, a ostatnio doszedł nowy element - niebieskie, intensywnie pachnące toalety mobilne, które muszą omijać przechodnie. Nikt nie wie, co one tam robią.
Chociaż restauracja Anatewka już niemal rok temu przeniosła się do nowej lokalizacji, to pozostawiła po sobie ogródek na ul. 6 Sierpnia w Łodzi. Do tej pory stoi pusty.
Wielki, czarny namiot powstaje na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Instalacja wywołała skrajne emocje u odwiedzających.
Skuteczna interwencja Sabiny Wacławczyk i szczecińskiej "Wyborczej". Firma Żabka Polska naprawi błąd w powstającym na Niebuszewie nowym sklepie tej sieci. Chodzi o estetykę.
Założenia obecnej wersji uchwały pozostały niezmienne, drobne zmiany dotyczą tylko szczegółów oraz rejonów, w których obowiązywać będzie zakaz grodzeń - mówi wicedyrektor miejskiego biura architektury, ogłaszając ponowne uruchomienie procedury zmierzającej do przyjęcia w Warszawie uchwały krajobrazowej.
Restauracje w Łodzi. Anatewka zmieniła lokalizację, ale na ul. 6 Sierpnia zostawiła ogródek z naderwanymi plastikowymi płachtami. Co na to ZDiT w Łodzi?
Restauracja przy placu Zbawiciela postanowiła ponownie nielegalnie zabudować podcienia. To niszczenie najpiękniejszego placu Warszawy i jego dewastacja.
Co jest estetyczne i kto o tym decyduje? W tym roku Wrocławska Fundacja Filmowa swój flagowy festiwal MiastoMovie postanowiła oprzeć na pytaniu o to, jaka jest estetyka XXI-wiecznej architektury i przestrzeni miejskiej?
Konflikt o estetykę sezonowych obiektów w Mielnie. Do sprawy włączył się wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. To pokłosie wydarzeń, jakie na początku czerwca rozegrały się na deptaku w Mielnie.
Podobno o gustach się nie dyskutuje, nasze poczucie estetyki też może się różnić. Co tam kto sobie wyczynia w domowym zaciszu, guzik mnie obchodzi. Ale że z Malty uczyniliśmy już prawie poznańskie Las Vegas - tego przeboleć nie mogę.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.