"Nie da się z górników zrobić chemików" - podnosi zakładowa "Solidarność" w Grupie Azoty Siarkopol Grzybów. Krytykuje właściciela, zapowiada pikietę, grozi strajkiem.
Ostrowiecki Grant po ćwierć wieku kończy działalność. Sąd pod koniec marca ogłosił upadłość, a syndyk zwolnił już niemal 100 osób. Długi sięgają ponad 28 milionów złotych.
Międzywojenna, zabytkowa kamienica w ścisłym centrum Kielc, będzie mieć nowego właściciela. Budynek, w którym mieściła się niegdyś łaźnia miejska, może wreszcie zyskać nowe życie.
Cała produkcja Majonezu Kieleckiego przeniesie się do nowej hali, w której budowę WSP "Społem" zainwestowało niemal 70 mln zł.
Potwierdziły się informacje "Wyborczej". Michał Godowski, były starosta kielecki, obecnie radny, został nowym prezesem Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Ma to zakończyć świętokrzyski zgrzyt w koalicji rządzącej.
Szczepan Ruman musi zapłacić 24 tysiące złotych grzywny i 20 tysięcy złotych nawiązki na rzecz WOŚP - orzekł prawomocnie sąd i zarządził podanie wyroku do publicznej wiadomości. - Złożę wniosek o wznowienie postępowania - mówi "Wyborczej" były prezes państwowej Industrii.
- Są granice, których przekroczenie jest niedopuszczalne. Jestem za ratowaniem tej firmy, odnoszę natomiast wrażenie, że według ARP korzystniejsza jest jej upadłość - mówił niedawno Krzysztof Adamczyk. Teraz zrezygnował ze stanowiska prezesa Chemaru.
- Mam nadzieję, że uda się pewne sprawy odkręcić - twierdzi prezes Chemaru Krzysztof Adamczyk, który w zmianie władzy w Agencji Rozwoju Przemysłu widzi światełko w tunelu. Tymczasem wiadomo już, kim jest inwestor, który chciał kupić spółkę, ale nie dostał na to zgody.
Agencja Rozwoju Przemysłu odrzuciła kolejnego potencjalnego inwestora. - Są granice, których przekroczenie jest niedopuszczalne - komentuje Krzysztof Adamczyk, prezes kieleckiego Chemaru.
- Musieliśmy bronić spółki przed upadłością, komornik mógł zająć nasze konto - twierdzi prezes ŚGP Industria Grzegorz Bednarski. Opowiada o sporze ze swoim poprzednikiem i pozostawionych w spadku biznesach z synem byłego europosła PiS.
- Sprawa się rypła - mówi prezes Chemaru, Krzysztof Adamczyk. Podmiot, który chciał kupić spółkę, nie dostał zielonego światła od Agencji Rozwoju Przemysłu. Coraz bardziej prawdopodobny jest czarny scenariusz, czyli upadłość zasłużonego zakładu.
Chemar, kiedyś wiodąca firma w regionie, znajduje się w dramatycznej sytuacji. Wiemy, kim jest potencjalny nabywca kieleckiego zakładu.
- To olbrzymia liczba, na którą nie ma naszej zgody. Przedstawiony nam regulamin zwolnień jest nie do zaakceptowania - mówi Paweł Dendera, szef zakładowej "Solidarności" w Siarkopolu.
Brak efektywnych działań związanych z rynkowymi trudnościami i nieuzasadnione zwiększanie zatrudnienia. Tak Grupa Azoty uzasadnia zwolnienia grupowe w Siarkopolu.
- Doszliśmy do ściany. W całej Polsce trwają zwolnienia w zakładach motoryzacyjnych - alarmuje Grzegorz Pietrzykowski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ "S". W MA Polska pracę do końca roku stracić ma 260 osób.
260 pracowników zwolni do końca roku firma MA Polska (dawne Delfo), w tym 125 w samych Kielcach, gdzie pracę straci co piąty pracownik.
- Nie znajdzie pan nikogo, kto jest radnym KO i zasiada w spółce skarbu państwa - w zarządzie czy radzie nadzorczej - deklarował szef PO w Świętokrzyskiem Artur Gierada. Nie trzeba było szukać, bo sam się znalazł. Paweł Ściubisz, radny z Buska-Zdroju, został właśnie prezesem Premy.
Poważne oskarżenia w Industrii. Były prezes zarzuca nowym, że "fałszywie zawiadamiają o przestępstwie". Nowe władze wyliczają szkodę na ćwierć miliarda złotych. W tle są interesy robione z Marcinem Roszkowskim, prezesem Instytutu Jagiellońskiego i synem znanego historyka.
- Kiedyś ta firma była mocarstwem przemysłowym. Teraz zostało niewiele, ale dalej do uratowania - mówi Krzysztof Adamczyk, prezes będącego na skraju upadłości Chemaru. Zadłużona spółka liczy na pomoc Agencji Rozwoju Przemysłu. Chodzi o 23 mln zł.
Jarosław Indulski nie jest już prezesem Centrum Produkcyjnego Pneumatyki "Prema", spółki należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza".
- Mimo pieniędzy łożonych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, sytuacja finansowa Chemaru dalej jest bardzo zła - mówi członek rady nadzorczej Łukasz Mucha.
Kielecka Książka (wcześniej Drogowiec) zatrudniała niegdyś ponad pół tysiąca pracowników. Po upadłej spółce pozostały długi i niszczejąca siedziba, która znalazła wreszcie nabywcę.
Kariera zawodowa Renaty Gruszczyńskiej może budzić podziw. Nowa radna sejmiku województwa świętokrzyskiego, wybrana z listy Koalicji Obywatelskiej, została teraz prezeską zakładów Mesko.
- Od wielu lat właściciel, czyli Agencja Rozwoju Przemysłu, traktował Chemar bardzo lekceważąco. Jak niewiele znaczący pyłek - ubolewa Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej "Solidarności".
Inwestycje Kielce. Spółka Dyckerhoff Polska zainwestuje 213 mln zł w Cementowni Nowiny, aby obniżyć emisję dwutlenku węgla.
Grzegorz Bednarski będzie od 1 lipca prezesem Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria w Kielcach. Pochodzi ze Śląska, gdzie był m.in. prezesem spółki Tyski Sport oraz Piasta Gliwice.
Jak wynika z naszych informacji, stanowisko w radzie nadzorczej należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu spółki stracili m.in. były radny PiS Ireneusz Kwiecjasz, a także Agnieszka Migoń, była partnerka Dominika Tarczyńskiego. Zastępują ich ludzie związani z Koalicją Obywatelską.
Szczepan Ruman, prezes Industrii, wystawia obecnej radzie nadzorczej surową ocenę i pisze, że wolałby mieć w niej profesjonalistów.
- Moje odwołanie to kwestia raczej godzin niż dni - przyznaje Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Tymczasem doszło już do innej zmiany w zarządzie spółki.
- Likwidacja unikalnej działalności, jaką prowadzi Siarkopol, jest niedopuszczalna" - alarmują związkowcy. Są zaniepokojeni doniesieniami o możliwej sprzedaży przez Grupę Azoty kopalni siarki w Osieku (Świętokrzyskie).
Nowy właściciel działki, na której stoi wieżowiec po kieleckim Chemarze, jeszcze niedawno opowiadał o ambitnych planach remontu budynku. Teraz wystawił całą nieruchomość na sprzedaż - i to za czterokrotnie wyższą cenę!
Jest nowy prezes Grupy Azoty Siarkopol. A pracownicy spółki, która według samego właściciela znajduje się w "fatalnej sytuacji", z niepokojem oczekują, jakie działania restrukturyzacyjne będą wprowadzone.
Czy mała elektrownia jądrowa może zostać wybudowana pod Kielcami, na terenach niedoszłego lotniska w Obicach? Taką wizję snuje Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, należąca do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu.
Rewolucja w Grupie Azoty Siarkopol Grzybów. W spółce, która według samego właściciela znajduje się w "fatalnej sytuacji", odwołano czterech członków rady nadzorczej, w tym ludzi związanych z PiS. Stanowisko stracił prezes Siarkopolu.
Związkowcy obawiają się, że Siarkopolowi grozi upadłość. Grupa Azoty przyznaje, że spółka jest w "fatalnej sytuacji". Czy jedyna taka kopalnia siarki, zatrudniająca ponad 800 osób, przetrwa?
Kolejne zmiany kadrowe w Świętokrzyskiem. Agata Binkowska, działaczka PSL, została nową wiceprezeską Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".
Nowy właściciel działki zdradził "Wyborczej" swoje plany. Zakładają, że dziewięciokondygnacyjny budynek zostanie wyremontowany, a obok stanąć może większy biurowiec na ok. 450 lokali.
Świętokrzyskie odpowiada za 2,3 procent polskiej gospodarki - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Od 2015 roku PKB w naszym województwie urosło o 19 procent, czyli najmniej w Polsce.
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników NCT Inwestycje Świętokrzyskie I, mającego budować wielką galerię handlową pod Kielcami, zdecydowało o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji.
Po wielu latach prób, kolejnych ogłaszanych przetargach i wielokrotnej obniżce ceny wywoławczej wpłynęła wreszcie oferta zakupu dziewięciokondygnacyjnego wieżowca Chemaru wraz z parkingiem obok niego.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.