Tauron chce "uszczęśliwić" klientów i zmienia cykl rozliczeń na miesięczny. - I dobrze, bo te ich durne roczne prognozy to było nieporozumienie i sam szybciutko przeszedłem na miesięczne - chwalą jedni. - To wyciągnie kasy - narzekają drudzy. Rozbrajamy mity wokół decyzji największego dystrybutora energii w Polsce.
Gdy jedne spółdzielnie utrudniają montaż fotowoltaiki balkonowej, inne oferują mieszkańcom udziały we wspólnej prosumenckiej inwestycji.
- Lepiej, żeby pan znalazł krzesełko, bo nie chciałbym pisać wniosku o wstrzymanie dostarczania energii elektrycznej - pogroził pracownik firmy energetycznej przy okazji wymiany licznika. Elektryk tak się spieszył, że sąsiadka seniorka nie zdążyła dobiec do drzwi i dostała monit.
- Założyliście fotowoltaikę, to teraz wymieńcie instalację elektryczną w całym bloku - takie żądanie od zarządu swojej społdzielni mieszkaniowej dostał pan Błażej z żoną, mieszkańcy niewielkiego miasteczka na Śląsku. Sprawa nie jest jednak oczywista i dotyka kwestii bezpieczeństwa sieci elektrycznych starych bloków.
Państwowa energetyka oferuje klientom droższe cenniki standardowe zamiast taryf URE. - To się musi zmienić - deklaruje" Wyborczej" Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ekspert ostrzega, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
- Ekonomika małych przydomowych wiatraków jest nie do obrony. Czas zwrotu z inwestycji to 20-40 lat, a przy niskich wiatrach nawet więcej - mówi Jacek Werder, inżynier automatyki. Gdy czytelnik upublicznił swoje wyliczenia, NFOŚiGW ogłosił zakończenie naboru wniosków.
- Rząd odmroził ceny energii, a ja dostałem 45 proc. podwyżki ceny prądu - opowiada Dariusz Woźniak, mieszkaniec Świecia. Firmy energetyczne promują oferty "na cennik", a nie taryfy URE.
Póki lokatorzy mieli w domach piece, w mieszkaniach było ciepło. Piece zdemontowano, a założono elektryczne grzejniki. - Mój rachunek to 800 zł przy najniższej emeryturze - mówi nam jedna z mieszkanek. Cieszyńska Rada Seniorów apeluje o pilne działania.
Nad Polskę nadciągnęły siarczyste mrozy, rośnie zużycie prądu - gaz i węgiel spalamy na potęgę, a właściciele pomp ciepła mierzą się z przymarzaniem urządzeń. - Czy tak ma wyglądać i huczeć pompa ciepła przy mrozach -13? - pyta retorycznie użytkownik pompy ciepła, i pokazuje na zdjęciu grubą warstwę lodu.
Nowy rok może przynieść nowe dotacje nie tylko na magazyny energii, ale też osobne na fotowoltaikę - zapowiada prezeska NFOŚiGW. Eksperckie grupy na Facebooku przekonują, że dziś panele lepiej skierować na wschód i zachód.
Albo dostosujemy się do produkcji prądu z wiatraków i fotowoltaiki, albo będziemy przepłacać. - Oszczędności na rachunkach płynące z dopasowania zużycia do profilu produkcji OZE mogą sięgnąć 40 proc. - obliczyli eksperci Forum Energii.
Do 15 grudnia można składać wnioski o bon ciepłowniczy. Radzimy, gdzie znaleźć wzór wniosków i gdzie szukać kluczowych informacji o cenach ciepła. Te są niezbędne, by wnioskować o pieniądze. A mowa nawet i kilku tysiącach złotych.
"Cena prądu bez zmian, a ja i tak dostałam podwyżkę" - skarży się w liście pani Anna i pokazuje fakturę. A od nowego roku idą kolejne podwyżki.
Musiało minąć kilka dni, by eksperci przejrzeli koncepcję prezydent Karola Nawrockiego na tańszy prąd. Im mija więcej czasu od prezentacji, tym pomysły zespołu ekspertów prezydenta wydają się coraz mniej realistyczne.
- Z osoby, która kochała tworzyć i naprawiać, stałem się kimś wypalonym, bez siły by dalej walczyć z systemem - mówi nam Mateusz Brzozowski, założyciel startupu OneMeter. Jego firma miała pomóc zmniejszać zużycie prądu. Przegrała z aparatem państwowych monopoli.
W Polsce startuje pierwszy kompleksowy symulator oszczędności na ogrzewaniu i rachunkach za prąd. Wnioski? Choć ceny węgla się ustabilizowały, to i tak opłaca się zrezygnować z kopciucha.
Rachunek za energię może być bardzo prosty, jeżeli ograniczymy naszą ciekawość do podstawowych informacji, czyli ceny prądu. Reszta to tylko dodatki.
Jeśli wierzyć politykom, to ceny prądu wkrótce spadną o 33 proc., czyli do poziomu sprzed kryzysu energetycznego. - Jesteśmy na finale prac - informuje nas Kancelaria Prezydenta. Czy na stole jest rezygnacja z ETS?
Pan Kazimierz i pan Cezary odkryli poważne błędy w systemie rozliczeń, które zaniżają ich zyski. O ile? Czasem to kwoty idące w setki złotych. Nie są jedyni. Do URE w ciągu roku trafiło 75 skarg od prosumentów na rozliczanie przychodów z fotowoltaiki. Jak można walczyć o sprawiedliwe rachunki?
- Dzwonię do pana, bo gryzie mnie sumienie. Jeżdżę od klienta do klienta, widzę, że płacą za prąd jak za zboże. To my ich w to uszyliśmy. I nikt z tym nic nie zrobi - mówi pan Jarosław, handlowiec.
Firma E.ON zamraża ceny energii na trzy lata. Ale minister energii Miłosz Motyka sugeruje, że od 2026 roku ceny odmrożone mogą być niższe niż obecnie. Sprawdzamy, czy warto podpisać taką umowę i gdzie jest haczyk.
402 tys. gospodarstw domowych może skorzystać z bonu ciepłowniczego. Problem w tym, że na ten moment klienci nie wiedzą, czy mają prawo do tej pomocy, bo firmy ciepłownicze nie podają dokładnych cen.
Pani Jagoda pod koniec stycznia tego roku sprzedała mieszkanie. Już trzy dni później zgłosiła dostawcy prądu, że dokonała transakcji i poprosiła o fakturę końcową. Mimo to przez pół roku otrzymywała do zapłaty rachunki za nowego nabywcę.
Jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje mrożenie cen energii, od września ceny wzrosną o 20-30 zł miesięcznie. Kto chce płacić mniej, musi dołączyć do grona energetycznej "elity" i nauczyć się korzystać z taryf dynamicznych.
Polacy nie zapłacą więcej za prąd - zadecydował rząd. We wtorek Donald Tusk oznajmił, że zamraża ceny nie do końca września, ale do końca roku. Ile zyskamy?
Gdy jedni inwestują w zieloną energię i zarobią na wiatrakach, inni łykają jak pelikany rosyjską propagandę od kooperujących ze sobą pseudoeksperckich kont. Sytuacji nie poprawia wahanie rządu w sprawie skierowania do prezydenta ustawy wiatrakowej.
- Zaufałam państwu, spełniłam wszystkie wymogi, a teraz mam być karana, że zrobiłam wszystko zgodnie z prawem i dobrymi intencjami - skarży się w liście do redakcji pani Monika, która wymieniła kopciucha na kocioł gazowy, a teraz boi się nowej opłaty. Gdyby kotła nie wymieniła, zapłaciłaby jeszcze więcej.
W Hiszpanii trwa polityczna burza po blackoucie z końca kwietnia. Padają oskarżenia, że to fotowoltaika rozregulowała sieć. Polskie Sieci Elektroenergetyczne czekają na raport, który wskaże prawdziwe przyczyny awarii. Historia pokazuje, że Polska jest dość odporna na blackouty.
- Ceny rynkowe energii są poniżej cen regulowanych. Okazuje się, że rynek działa lepiej i sprawniej i jest w stanie obniżyć ceny szybciej niż Urząd Regulacji Energetyki - mówi serwisowi Wyborcza.biz Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Naprzeciwko katowickiego Spodka, w którym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy zawisł olbrzymi baner z ceną prądu w 2030 roku. - Jeśli nic się nie zmieni, tak skończymy - mówią autorzy.
- Każda zmiana jest trudna i kosztowna społecznie. (...) Jeżeli ktoś może dokonać jakiejś transformacji, to właśnie Ślązacy - powiedziała na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ministra przemysłu Marzena Czarnecka.
- Z cenami prądu jest jak z wycieczkami. Jedni jadą do hotelu all inclusive, inni biorą opcję HB (śniadania i obiadokolacje), a jeszcze inni sami szukają przelotów i zakwaterowania. Jedni mają pełną wygodę, a inni większe oszczędności - mówi Wyborcza.biz Grzegorz Lot, prezes Taurona.
PGE przyznał, że to błąd licznika i obiecał korektę rachunku. Kielczance, która zapłaciła 11 tys. za prąd, od ponad pół roku nie zwrócono jednak pieniędzy.
Za zrozumienie rachunku za energię należy się Nobel. Dlatego zespół deregulacyjny Rafała Brzoski chce uprościć jego wzór. Kolejna propozycja to umożliwienie budowy bez pozwolenia trzy razy większych instalacji fotowoltaicznych niż obecnie.
Moc fotowoltaiki w Polsce wkrótce przekroczy 22 GW, co oznacza, że jesteśmy trzecim krajem w Europie pod względem mocy w elektrowniach słonecznych. Energii jest tak dużo, że już w lutym trzeba było ograniczać produkcję.
Jeszcze przed Wielkanocą ustawa wiatrakowa może trafić do Sejmu. Rząd wpisuje do projektu kolejne nowości: kryterium odległości od dróg krajowych i szybką ścieżkę modernizacji najstarszych turbin.
Mieli fotowoltaikę, ale dostali sporą podwyżkę. "OGROMNY RACHUNEK ZA PRĄD. Rok temu o tej porze nasz rachunek za prąd na pół roku to niecałe 300 zł, dziś 5 tys. zł. Ostrzegamy innych" - alarmuje na Facebooku para znanych blogerów.
W 2025 roku zmieni się wysokość rachunków za energię. Ale nie od razu i nie wszystkim. Za to prosumenci staną przed wyborem sposobu rozliczeń.
Rząd zapewnił nowe, olbrzymie pieniądze na program Mój Prąd 6.0 i namawia do oszczędności. "Sąsiad oszczędza, a Ty?" - reklamuje akcję Ministerstwo Klimatu. Internauci punktują, że sąsiad może i oszczędza, ale im będzie trudniej.
Prywatne firmy energetyczne zawstydziły rząd: oferują energię elektryczną taniej niż wynosi zamrożona stawka. Po raz pierwszy od wielu lat opłaca się zmienić sprzedawcę prądu. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach finansowego bezpieczeństwa.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.