Wrocław inwestuje w nowe trasy i kładki rowerowe, lecz eksperci podkreślają, że sieć nadal jest dziurawa. Najnowsze projekty mają poprawić sytuację, ale kluczowe odcinki wciąż pozostają poza planami.
Wrocławskie osiedla mogą zyskać nowe drogi dla rowerów, wyremontowane chodniki, więcej zieleni w centrum miasta, a może nawet... nowy rezerwat przyrody.
Rowerzyści przejechali ulicą Świdnicką. w poduszkach. Ten nietypowy happening był formą protestu przeciwko brakowi wydzielonego pasa rowerowego na niedawno wyremontowanej ulicy.
Tyniec Mały i Zamek Topacz to dwa miejsca tuż za granicą Wrocławia, w gminie Kobierzyce. Nie prowadzą tam znakowane trasy rowerowe, ale dojechać nie jest trudno. A oba te miejsca są interesujące, choć z całkiem innych powodów.
Od 1 sierpnia Wrocławski Rower Miejski ma zyskać 10 nowych wypożyczalni, a także zupełnie nowe pojazdy. Ceny są te same, lecz zmieniają się zasady wypożyczania.
W Krzyżowicach pod Wrocławiem znajduje się wyjątkowy pałac i łatwo można do niego dotrzeć znakowanym szlakiem jadąc na rowerze. W gminie Kobierzyce zbudowane drogi rowerowe, które wiodą przez ciekawe miejsca.
Bajkał, Błękitna Laguna, Jezioro Dziewicze, wieża jak roślina szuwarowa. I przyjemne trasy rowerowe nad Odrą. Wszystko to w okolicach Siechnic i Kamieńca Wrocławskiego, bardzo blisko miasta.
Przepisy ruchu drogowego dotyczące jazdy na rowerze wywołują sporo pytań, zarówno u rowerzystów, jak i pieszych oraz kierowców. Odpowiadamy na najczęstsze.
Podczas Wrocławskiego Święta Rowerzysty cykliści co roku chcą pokazać, że są ważną częścią transportu i potrzebują uzupełnienia systemu tras. Według szacunków organizatorów w niedzielnym przejeździe brało udział 3,5 tys. rowerzystów.
- Wrocław ma dobry klimat dla rowerów. Problemem jest brak ciągłej sieci tras, ale również spore zanieczyszczenie, pochodzące od samochodów - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
- To, że mamy nowe tramwaje i powstały nowe linie, nie byłoby możliwe bez funduszy europejskich. Nie przygotowano jednak funduszy bezpośrednio przeznaczonych na rozwój infrastruktury rowerowej - twierdzą eksperci.
Droga rowerowa na ul. Powstańców Śląskich istniała już przed wojną. Teraz to najbardziej popularna trasa dla cyklistów we Wrocławiu, ale brakuje jej przedłużenia w kierunku Rynku.
Od 1 kwietnia wrocławianie na nowo mogą korzystać z wypożyczalni rowerów publicznych. Firma Nextbike pracuje nad powiększeniem systemu, w tym o okoliczne gminy. Gdzie pojawią się nowe miejsca wypożyczeń?
Rowerowa sieć we Wrocławiu od lat się powiększa, ale nadal są w niej dziury, zwłaszcza w centrum miasta. Które z nich mają szansę na wypełnienie?
- Rower to rozwiązanie problemu korków. Nie każdy się przesiądzie, ale 20 proc. ruchu rowerowego pozwoliłoby dać oddech miastu - mówi Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Jako "Gazeta Wyborcza" rozpoczynamy akcję "Na rowery!" w ramach cyklu Supermiasta i Superregiony.
Jaka jest przyszłość wrocławskiego transportu w kontekście badań ruchu? W środę zaplanowano debatę z udziałem naukowców i ekspertów m.in. o sieci tramwajowej i rowerowej czy kolei miejskiej.
Mieszkańcy od lat apelowali o przebudowę niebezpiecznego najwęższego przystanku MPK Wrocław. Teraz magistrat planuje przetarg na prace budowlane.
Do przetargu na obsługę Wrocławskiego Roweru Miejskiego do 2029 r. zgłosiły się dwie firmy. Jedna znana mieszkańcom i jedna nowa.
Urzędnicy planują nowe trasy rowerowe na obrzeżach miasta, m.in. na Kowalach i Borku. Niestety, rowerzyści będą mieli problem, gdy dojadą nimi do centrum, gdyż skasowana została kluczowa inwestycja na Przedmieściu Świdnickim.
Urzędnicy zapowiadali budowę istotnej trasy rowerowej w ul. Świdnickiej, gdzie od lat jest najwięcej cyklistów we Wrocławiu. Teraz jednak z projektu zrezygnowali, co mocno krytykuje środowisko rowerowe.
Wrocławski Rower Miejski ma funkcjonować kolejnych pięć lat w większej odsłonie niż do tej pory. Tym razem wypożyczonym jednośladem będzie można wyjechać również do podwrocławskich gmin.
Mieszkańcy po raz kolejny zagłosowali we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Na różnych osiedlach powstaną nowe place zabaw czy boiska.
W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego Leśnica chce uporządkować skwer, Ołbin wyremontować górkę, a Pawłowice wspierają sieć rowerowo-pieszą. Poniedziałek to ostatni dzień głosowania, które trwa do północy.
Rowery cieszą się coraz większą popularnością wśród wrocławian i są dobrą odpowiedzią na problemy transportowe miasta. Inwestycje w rozbudowę sieci są planowane, ale nadal za mało jest ich w centrum miasta.
W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego obywatele decydują o wydaniu 31 mln zł z budżetu miasta na wybrane inwestycje. Największą popularnością najczęściej cieszą się projekty zielone i rowerowe.
Po zmianie rządu udało się porozumieć z Wodami Polskimi i na śluzę Opatowice wrócą piesi oraz rowerzyści. Teraz wrocławscy drogowcy chcą dostosować dojścia na śluzę do potrzeb ruchu pieszego.
Rząd planuje program dopłat do rowerów elektrycznych, ale w miastach nie ma ich gdzie trzymać. Dlatego radni KO domagają się zamykanych wiat na rowery na wrocławskich podwórkach.
Na Starym Mieście we Wrocławiu ma powstać hub przeładunkowy, który ułatwi dostawy przedsiębiorcom. Działalność rozpocznie w przyszłym roku, a projektem są zainteresowane duże firmy kurierskie.
Wrocławianie przez lata domagali się otwarcia Rynku dla rowerów. W pandemii zrobił to prezydent Jacek Sutryk, który teraz jednak rozważa wprowadzenie ponownie zakazu jazdy.
Ponad cztery tysiące rowerzystów przejechało w niedzielę (9 czerwca) przez Wrocław. - Chcemy, by w końcu powstał spójny system tras rowerowych - podkreślają organizatorzy Wrocławskiego Święta Rowerzysty.
Wrocławskie Święto Rowerzysty to największa niesportowa impreza rowerowa w regionie. Kilka tysięcy rowerzystów co roku przejeżdża przez ulice miasta, by walczyć o budowę spójnego systemu tras rowerowych w mieście.
Ulica Pomorska otwiera się po remoncie, choć na razie tylko dla kierowców i pieszych. Aktywiści od lat zwracali uwagę na fatalny stan ulicy.
Inwestycje transportowe zdecydowanie wygrały w plebiscycie "Lista przebojów KPO". Na czele są trasy rowerowe, tramwaj na Maślice, nowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich czy Kolej Dużych Prędkości. Wałbrzyszanie zaś postawili na szpital.
Od lat mówi się o budowie systemu tras rowerowych, który połączyłby wszystkie osiedla z centrum miasta. Teraz propozycje rozwoju sieci dróg dla cyklistów wykraczają również poza Wrocław, w kierunku aglomeracji i regionu.
Po odbudowie otwarta została kładka św. Antoniego, łącząca ul. Włodkowica na Starym Mieście z Podwalem na Szczepinie.
We Wrocławiu cały czas rośnie liczba osób korzystających z roweru w mieście. Jak podkreślają eksperci, nadal brakuje spójnej sieci tras np. na pl. Grunwaldzkim, ul. Kościuszki i ul. Komuny Paryskiej.
Kandydaci do parlamentu z Wrocławia dyskutowali o propozycjach dotyczących ekologii. Pojawiły się pomysły m.in. rozbudowy kolei, stworzenia straży ochrony przyrody, a także szybszego rozwoju energetyki wiatrowej.
Jeszcze tylko do końca poniedziałku, 9 października, trwa głosowanie we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2023. Głos można oddać m.in. na projekty rowerowe, zielone czy wzmacniające MPK Wrocław.
Nowa kładka pieszo-rowerowa nad Ślęzą powstała między ul. Trawową a Francuską, nad rzeką Ślęzą. Na jej otwarcie zaplanowano piknik.
Po raz ósmy wrocławscy uczniowie wzięli udział w kampanii Rowerowy Maj. W akcji uczestniczy coraz więcej placówek. W tym roku padł kolejny rekord: w inicjatywę zaangażowały się 133 szkoły i przedszkola.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.