Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce nałożyć dodatkowe cła na większość towarów z 60 państw świata za nieskuteczne przeciwdziałanie importowi towarów wytwarzanych z użyciem pracy przymusowej. Nowe opłaty mogą zastąpić zdelegalizowane cło wzajemne Trumpa.

Urząd przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. handlu (US Trade Representative, USTR) ogłosił, że proponuje wprowadzić dodatkowe cła na towary z 60 gospodarek świata, które nie wprowadziły skutecznie zakazu importu towarów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej.

"Niezdolność naszych najważniejszych partnerów handlowych do rozwiązania problemu importu towarów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej jest niedopuszczalna. Stwarza to sytuację, w której amerykańscy pracownicy są zmuszani do globalnej konkurencji na nierównych warunkach" - oświadczył Jamieson Greer, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. handlu. I podkreślił: "Nie będziemy dłużej tolerować tej dysproporcji".

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara
Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
Komentarze
Pieprzeni hipokryci! Sami sprowadzają tanie towary i jest OK?
@uutek
Sami korzystają z niewolnicy pracy imigrantów z Meksyku, kupują rzadki metale kopane przez dzieci w Afryce, a teraz obrońcy praw człowieka.
już oceniałe(a)ś
@uutek
To jest gra na czas, bo wiadomo, że prędzej czy później sprawa wyląduje w sądzie.
już oceniałe(a)ś
Ciekawe są dwie strony całej tel wolty:
- że cła nie będzie akurat na te towary, które najczęściej powstają z wykorzystaniem pracy przymusowej (tekstylia, kawa, etc.)
- że są cła na kraje, które (nieskutecznie) walczą z importem produktów od pracy przymusowej, a brak ceł na te kraje, które zezwalają u siebie na pracę przymusową
już oceniałe(a)ś
Powinniśmy przestać przejmować się tymi cłami. I tak dojdzie do 1000%. Po prostu nakładać cła w odwrotną stronę, dolar za dolara.
już oceniałe(a)ś
UE ma zamiar nałożyć jakieś cła i wizy na USA? Czy dalej von der Leyenowa będzie się przymilać do Trumpa?
już oceniałe(a)ś
Geszefciarz. Niech już lepiej drób i befsztyki Chińczykom sprzedaje. Przecież o to skamlał w Chinach.
już oceniałe(a)ś
mam wrażenie, że trump został już dawno obłożony zaporowymi cłami wwozowego na choćby odrobinę rozumu
już oceniałe(a)ś
Uczepił się ceł i już, ten geniusz ekonomii.
już oceniałe(a)ś
UE powinno nałożyć cła na państwa których przywódcy są na liście Epsteina.
już oceniałe(a)ś
CxTxVvSLmLVw8YT/WyORTYR7xhrnFTa4Sey1oapbmVQ=