Putin uznał, że w rosyjskich miastach jest dużo napisów w alfabecie łacińskim. Chce je zastąpić napisami w cyrylicy.

Kolejną ofiarą antyzachodniej polityki prezydenta Rosji Władimira Putina będą napisy, nawet nazwy zagranicznych marek i towarów, pisane alfabetem łacińskim. 

- Te reklamy w alfabecie łacińskim są wszędzie. W Moskwie jest ich mniej, ale tu też jest ich mnóstwo, czasami bez uzasadnienia - powiedział prezydent Rosji podczas posiedzenia Rady ds. realizacji polityki państwa w sferze wspierania języka rosyjskiego i języków narodów Rosji.

Oczywiście, są pewne rzeczy o charakterze reklamowym, niektóre marki nie mogą zmienić swoich nazw i tak dalej. Ale nadal jest możliwe, nawet korzystając z marek, do których niektóre firmy, firmy światowej klasy, są zmuszone się stosować, możemy nadal myśleć o tym, jak sprawić, aby to było dla nas bardziej strawne, na naszym, rosyjskim terytorium
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara
Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
Komentarze
Dalsza koreanizacja Rosji - izolacja, autarkia na niskim poziomie rozwoju, marna edukacja, wąskie horyzonty, odcięcie od internetu... będziemy żyć dziesieciolecia w sąsiedztwie groźnego potworka za zasiekami. Jak Koreanczycy z południa przy Korei Północnej albo Niemcy w RFN mający pod bokiem NRD
@maxipaxi
Nie do wiary, jak ten ku.as zna się na wszystkim.
już oceniałe(a)ś
@chromakiszka
Już takiego mieli. Giganta językoznawstwa. Też ich prał po pyskach, co uwielbiają. Nic nie daje im takiej spazmatycznej rozkoszy. No, może grupowy gwałt na dziecku.
już oceniałe(a)ś
@maxipaxi
jak dla mnie, to mogliby sobie wybudować mur dookoła i nikogo nie wpuszczać ani nie wypuszczać
już oceniałe(a)ś
@maxipaxi
od dzisiaj w rosji zamiast Depeche Mode słuchają Dipi Szmod.
już oceniałe(a)ś
@maxipaxi
Putin czuje, że jego koniec jest bliski i podejmuje rozpaczliwe próby utrzymania się nie tylko u władzy, ale też przy życiu, dtafvt3 głupie zagrania
już oceniałe(a)ś
Czyli to było celem 3-dniowej operacji!
już oceniałe(a)ś
To i tak etap przejściowy. Potem będą chińskie ideogramy.
@SpozaWody
Ale niech w międzyczasie wpuszczą kasę w przerabianie napisów. Niech jej będą mieli jeszcze mniej.
O, przyszła mi do głowy następna innowacja: Rosjanie powinni być zahartowani, a więc nie potrzebują wielu warstw ubrań. Wszystkie kurtki, płaszcze, fufajki (buty właściwie też) należy spalić, bo psują naród. Albo na front to wysłać, żeby się kule gierojów nie imały.
(Nie ma za co, panie niedźwiedziu, nie ma za co...)
już oceniałe(a)ś
Przypomniał mi się bardzo stary mem runetu: zdjęcia kalkulatora Citizen z logo ГРАЖДАНИН

Jak widać, twórca mema okazał się wizjonerem :)
@rattus-rattus
Bo citizen to grażdanin, jasne jak słońce.
już oceniałe(a)ś
Czy w Rosji programy pisze się cyrylicą?
@maaac
Próbowali ale zawsze wychodził im Kałach.
już oceniałe(a)ś
@maaac
Ja pracując w Instytucje Maszyn Matematycznych w latach 70-tych zaraz po studiach dostałam zlecenie. Miałam napisać program dla rusków posługując się przetłumaczonym na rosyjski ALGOLem. Begin zastąpiono nacziało, go to - idi k , return - kaniec.
Największym problemem było znalezienie klawiatury z krzesełkami :)
już oceniałe(a)ś
"Puma" nie musi zmieniać reklam. Wystarczy, że będzie nazywać się "Rita".
już oceniałe(a)ś
Czyli teraz za napisanie łacińskim alfabetem....putler , idź na ch...będzie kara, bo to dyskredytatcja jego i wojny grabieżczej, ale za cyrylicą napisanie...putlier, idi naxooy...będzie medal i kawalerka?
Jagusia pyta.
@bra-tanki
Nie, w obu wypadkach kara łagru bo obrażasz " WIELKIEGO WODZA PUTLERA."
już oceniałe(a)ś
I w dalszej kolejności spie...jcie z całą rossiją na marsa
@flpb
A co ci Marsjanie zrobili że ich tak nienawidzisz ze Rosjan im tam wysyłasz??:)))
już oceniałe(a)ś
@flpb
Nie wystarczy że jedną planetę zasmradzają???
już oceniałe(a)ś
@arthur_dent
Oni już tam nawet coś wysyłali, więc znają drogę. Pomysł uważam za świetny!
już oceniałe(a)ś
CxTxVvSLmLVw8YT/WyORTYR7xhrnFTa4Sey1oapbmVQ=