Tauron chce "uszczęśliwić" klientów i zmienia cykl rozliczeń na miesięczny. - I dobrze, bo te ich durne roczne prognozy to było nieporozumienie i sam szybciutko przeszedłem na miesięczne - chwalą jedni. - To wyciągnie kasy - narzekają drudzy. Rozbrajamy mity wokół decyzji największego dystrybutora energii w Polsce.

Zgłosił się do nas pan Wojtek, który jest klientem firmy Tauron Dystrybucja. - Mam dom z fotowoltaiką i właśnie dostałem pismo, że od września mam zapłacić więcej ze względu na zmianę cyklu rozliczeń na miesięczne - skarży się.

- A co z bilansowaniem energii? Jestem na starych zasadach rozliczeń (system o net-metering), więc co z odbiorem wyprodukowanego latem prądu zimą? - chce wiedzieć pan Wojtek.

Okazuje się, że takich on są setki tysięcy. Tauron przyłączył do swojej sieci mniej więcej co trzecią mikroinstalację prosumencką w Polsce (ok. 500 tys. na ponad 1,6 mln). Klienci dostają pisma o zmianach, ale informacji o szczegółach szukają w serwisach społecznościowych, a tam łatwo o dezinformację.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara
Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
Komentarze
ja jestem szcześliwym klientem mając roczne rozliczenie.....to jak tauron chce mnie uszcześliwić dołożą kolejną opłatę ????/,,,,,,
już oceniałe(a)ś
Nie drogi autorze. Miesięczne rozliczenie NIE jest korzystne dla starych prosumentów. I nie chodzi wcale o wyższe opłaty za odczyt licznika. Rozliczenie roczne w praktyce zerowało taryfę dzienną, płaciliśmy tylko wg stawek nocnych. Dlaczego? Bo pozwalało rocznie bilansować energię. W przypadku rozliczeń miesięcznych, bilansowanie będzie się odbywać w cyklach miesięcznych. Prosumenci korzystający z pomp ciepła, samochodów elektrycznych zapłacą więcej za prąd. Dziwię się że URE jest bezczynne, a Tauron robi chamski skok na kasę.
już oceniałe(a)ś
sprawdzam dwa trzy razy w miesiącu zużycie wiec jestem na bieżąco.......i tauron nie jest mi potrzebny .......
już oceniałe(a)ś
wszystko zeby wiecej kasy sciagac z ludzi, za miesieczne rozliczenia policza sobie wiecej za wystawianie rozliczen faktur oplat handlowych etc itp. Caly taryfikator to wielkie zlodziejstwo jest a ogranicza ie ceny pradu jak jednoczesnie rzad pozwala na dowolne kwoty za pozostale pozycje na fakturze to jest wielki skandal i oszustwo
@Pierre987
Rządowa ustawa upraszczająca faktury została zawetowana przez batyra...
już oceniałe(a)ś
A może ci wszyscy znawcy i pseudo-znawcy przestana mi mówić z czego powinienem sie cieszyć? Suma rozliczeń sie nie zmieni, a Tauron weźmie więcej opłat za miesięczne fakturowanie, które robi i tak komputer. Na szczęście to nie jest duzo więcej.
już oceniałe(a)ś
Z tego wychodzi że jako prosument od kwietnia to września to ja będę wystawiał faktury Tauronowi bo w tym okresie to Tauron jest odbiorcą energii, a ja dostawcą.
już oceniałe(a)ś
Ciekawe, czy Sudak jest w stanie napisać tekst bez infantylnych historyjek o zmyślonych „panach Wojtach”, czy to jednak przekracza możliwości intelektualne tej wschodzącej gwiazdy goownodziennikarstwa pseudobiznesowego?
już oceniałe(a)ś
Przecież to wszystko jest po to,żeby Tauron zdał więcej kasy z ludzi...
Teraz kombinują, żeby nie można było robić magazynu energii, tylko kupować prąd od taurona za horrendalnie wysokie stawki...
już oceniałe(a)ś
CxTxVvSLmLVw8YT/WyORTYR7xhrnFTa4Sey1oapbmVQ=