Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Agnieszka, mama trójki dzieci: - Nie znoszę września. Pewnie jak większość rodziców. Na zebraniu otrzymuję stos karteczek reklamujących zajęcia dodatkowe po szkole. Część organizowanych przez szkołę. Inne przez prywatne firmy. Wszystkie wyglądają ciekawie. Większość kosztuje niemałe pieniądze - mówi.

Minęły czasy, kiedy dzieci miały do wyboru zajęcia w Szkolnym Klubie Sportowym albo kilka kółek zainteresowań.

Od lat do szkół wdzierają się prywatne firmy, które wynajmują od nich sale i tam organizują płatne zajęcia dodatkowe. Oprócz nich jest też masa szkółek i firm, które zapraszają do siebie na zajęcia. Piłka nożna, szachy, zajęcia teatralne, plastyczne, capoeira, tenis, balet, basen, breakdance, zajęcia twórczego myślenia, gra na gitarze, karate, robotyka, gotowanie. Ceny zajęć wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset za miesiąc.

Jednak zanim zapiszesz dziecko na każde wymarzone lekcje i ogołocisz swój portfel, zastanów się, czy na pewno wszystko jest mu potrzebne i we wszystkie zajęcia warto inwestować.

Co się bardziej opłaca? Zapisanie dziecka do publicznej szkoły, w której liczba zajęć jest ograniczona, a na dodatkowe lekcje musimy wozić dziecko i płacić, czy do prywatnej, w której sporo zajęć jest wliczonych w czesne, i do tego na miejscu? Przykłady: czesne w podstawowych niepublicznych szkołach polskojęzycznych w stolicy waha się od 1 tys. do 1,5 tys. miesięcznie, w Lublinie średnia miesięczna opłata to ok. 500 zł, w Krakowie od 600 zł do 1 tys. W to wliczone są m.in. pięć godzin tygodniowo języka angielskiego plus trzy godziny drugiego języka obcego od czwartej klasy. Wszystko z podziałem na grupy zaawansowania. Świetlica, kółka zainteresowań. Są też szkoły, które w cenę mają wliczone np. basen, łyżwy, tenis, balet, zajęcia sportowe, logopedę czy szachy. W przypadku szkół publicznych za wszystkie zajęcia pozalekcyjne płacimy dodatkowo.

----------

9-letni syn Agnieszki: tenis - 140 zł /miesiąc koszykówka - 50 zł /miesiąc basen - 100 zł /miesiąc piłka nożna - 60 zł /semestr język angielski z native speakerem - 240 zł /miesiąc Razem: 590 zł miesięcznie.

----------

10-letnia Maja chodzi do prywatnej szkoły. Czesne wynosi 850 zł. W to wliczone są codziennie lekcje języka angielskiego, tenis i basen w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz kółka zainteresowań. Rodzice Mai oszczędzają ok. 450 zł.

ZAJĘCIA TANIE I DROGIE

Rozpiętość cen zajęć dodatkowych jest spora. W większych miastach większa konkurencja wcale nie przekłada się na niższe ceny. W Bydgoszczy za lekcje pływania można zapłacić 20 zł. W Warszawie dwa razy tyle.

Cena zależy też od rodzaju zajęć. Organizowane na korcie tenisowym czy w stadninie będą droższe niż w sali gimnastycznej. Drożej płacimy też za egzotycznie brzmiące zajęcia, mniej popularne oraz te, których organizacja jest droższa (np. gotowanie).

Tańsze zajęcia (ok. 100 zł/miesiąc): piłka nożna, koszykówka, siatkówka, sztuki walki, taniec, warsztaty szachowe (w grupie, lekcje indywidualne to wydatek nawet średnio 50 zł za 60 minut), zajęcia ogólnorozwojowe w sali gimnastycznej, capoeira.

Droższe zajęcia (powyżej 150 zł/miesiąc): basen, tenis, gra na instrumencie, języki obce, kurs gotowania, robotyka, szkółka narciarska. f

NAUKA PŁYWANIA

W naukę pływania dziecka warto zainwestować, bo to wyjątkowo korzystny dla zdrowia sport, który angażuje wszystkie mięśnie, ale nie obciąża kręgosłupa ani stawów. Pływanie wzmacnia mięśnie grzbietu, które podtrzymują kręgosłup, pomaga leczyć wady postawy i kręgosłupa. To ważne, zwłaszcza w okresie, gdy dzieci szybko rosną i są narażone na problemy z kręgosłupem. Dlatego wielu rodziców nie zraża to, że za zajęcia trzeba dość słono zapłacić.



KRAKÓW - 10 zajęć po 45 minut - 300 zł, zajęcia indywidualne: 45 minut - 50 zł plus bilet wstępu
WARSZAWA - 12 zajęć po 45 minut - 500 zł, zajęcia indywidualne - 70 zł/ 50 minut
ŁÓDŹ - 10 zajęć po 45 minut - 290 zł
ZGIERZ - 10 zajęć po 45 minut - 200 zł
WROCŁAW - 16 zajęć po 45 minut - 450-560 zł, zajęcia indywidualne: 45 minut - 65-89 zł
ZIELONA GÓRA - 10 zajęć po 45 minut - 200 zł
BYDGOSZCZ - 10 zajęć po 45 minut - 140 zł
LUBOŃ - 10 zajęć po 45 minut - 300 zł, zajęcia indywidualne - 45 minut - 80 zł
KATOWICE - 10 zajęć po 45 minut - 200 zł
KROSNO - 10 zajęć po 45 minut - 300 zł
PŁOCK - 10 zajęć po 45 minut - 400 zł, zajęcia indywidualne - 50 zł
OPOLE - 10 zajęć po 45 minut - 250 zł, zajęcia indywidualne - 60 zł
RZESZÓW - 20 zajęć po 45 minut - 250 zł
LUBLIN - 10 zajęć po 45 minut - 350 zł

ZAJĘCIA MUZYCZNE

Talent muzyczny dziecka można szlifować w szkole muzycznej i na prywatnych lekcjach z nauczycielem. Lekcje gry na instrumentach organizują też lokalne domy kultury.



Czesne w szkole muzycznej:
Nadarzyn - 490 zł/miesiąc
Gorzów Wielkopolski - 130 zł/miesiąc
Konstancin - 500 zł/miesiąc
Warszawa - 4750 zł/rok
Police - 230-260 zł/miesiąc
Kraków - 350 zł/miesiąc
Lublin - 300 zł/miesiąc
Garwolin - 320 zł/miesiąc

Indywidualne lekcje gry na pianinie, wiolonczeli, skrzypcach, gitarze wahają się od 30 do 70 zł za 45 minut. Za miesiąc nauki zapłacimy od 120 zł do 280 zł. To taniej niż w niepublicznej szkole muzycznej. Jednak w szkole, oprócz nauki gry na instrumencie są zajęcia z kształcenia słuchu oraz chór.

PIŁKA NOŻNA

Ceny zajęć piłki nożnej wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za miesiąc.



Zajęcia w szkółce FC Barcelona Escola Varsovia to wydatek 250 zł miesięcznie. Za treningi raz w tygodniu w akademii Fair Play w Szczecinie zapłacimy 100 zł za miesiąc, w Polskiej Szkole Futbolu w Warszawie 120 zł za miesiąc, podobnie w szkółce prowadzonej przez Tomasza Hajtę. Krakowska Akademia Piłkarska 21, którą założyli Mirosław Szymkowiak i Tomasz Frankowski, kosztuje ok. 150 zł na miesiąc.

W Sosnowcu w Junior Football zapłacimy 150 zł miesięcznie, a we Wrocławiu i Krakowie znajdziemy szkółki, w których miesięczny koszt nie przekracza 60-80 zł. Cena często zależy też od dofinansowania np. samorządów i sponsorów klubów piłkarskich.

Taniej jest w mniejszych miastach. W Krośnie miesiąc biegania za piłką kosztuje 65 zł, w Straszynie (woj. pomorskie) - 50 zł. W Pełczycach (woj. zachodniopomorskie) rodzice wydadzą na zajęcia jeszcze mniej - 30 zł miesięcznie.

TENIS

Sukcesy polskich tenisistek i tenisistów powodują, że lekcje tenisa wśród dzieci stają się coraz popularniejsze. Należą one do droższych. Cena lekcji zależy od liczby osób trenujących w grupie. Przykładowe ceny zajęć dla grup czteroosobowych.



SOSNOWIEC - zajęcia dwa razy w tygodniu: w grupie 4-osobowej - 160 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 80 zł/godzina
WARSZAWA - zajęcia raz w tygodniu - 140 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 80 zł/godzina
KRAKÓW - zajęcia raz w tygodniu - 140 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 70 zł/godzina
JAWORZNO - zajęcia raz w tygodniu - 100 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 60 zł/godzina
NOWY SĄCZ - szkółka - 160-280 zł/miesiąc, indywidualnie - 80-120 zł/godzina
WROCŁAW - zajęcia raz w tygodniu - 190 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 60 zł/godzina plus opłata za kort
GŁOGÓW - zajęcia raz w tygodniu - 60 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 60 zł/godzina
JELENIA GÓRA - zajęcia raz w tygodniu - 80 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 50 zł/godzina plus opłata za kort
NYSA - zajęcia raz w tygodniu - 120 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 45 zł/godzina
POZNAŃ - zajęcia raz w tygodniu - 160 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 50 zł/godzina
ELBLĄG - zajęcia raz w tygodniu - 80 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 20 zł/godzina plus opłata za kort
STAROGARD GDAŃSKI - zajęcia raz w tygodniu - 140 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 130 zł/godzina
GDAŃSK - zajęcia raz w tygodniu - 150 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 140 zł/godzina
KATOWICE - zajęcia raz w tygodniu - 120 zł/miesiąc, zajęcia indywidualne - 60 zł/godzina

JAZDA KONNA

To jeden z droższych sportów, jakie może uprawiać dziecko. I na pewno mniej dostępny. Nie w każdym mieście jest stadnina. Lekcje w stadninie Iskra w Sztumskim Polu (woj. pomorskie) to wydatek 40 zł za godzinę jazdy.



W Centrum Hipiki w Jaszkowie (woj. wielkopolskie) 45 minut zajęć indywidualnych - 70 zł. Lekcje w grupie to 30 zł za 45 minut. Podobne ceny oferuje podkrakowska stadnina w Czasławiu. W Krakowie lekcja indywidualna kosztuje ok. 70 zł za godzinę. Podobne ceny są w Poznaniu. Zajęcia w stadninach pod Warszawą to wydatek ok. 80 zł za lekcję indywidualną i 50 zł za zajęcia w grupie. W Bydgoszczy 30 minut jazdy konnej kosztuje 35 zł. W stadninie w Gruszczynie, na trasie między Warszawą a Poznaniem, jazda konna kosztuje 100 zł za godzinę zajęć indywidualnych i 40 zł za lekcje w grupie.

BALET I TAŃCE

Niesłabnącą popularnością cieszą się, zwłaszcza wśród dziewczynek, zajęcia taneczne. Balet, taniec towarzyski, nowoczesny, hip-hop. W domach kultury i w niepublicznych szkołach opłata miesięczna za zajęcia taneczne waha się w granicach 150 zł.



W Żyrardowie za balet zapłacimy 110 zł miesięcznie.
Trzebnica, Żmigród, Oborniki Śląskie - organizowane tam przez szkołę tańca lekcje to wydatek 125 zł za miesiąc. W Warszawie większa konkurencja nie przekłada się na niższe ceny. Za miesiąc zajęć baletowych zapłacimy 100-200 zł.
W Legnicy lekcje baletu kosztują 150 zł miesięcznie.
W Łodzi w szkole baletowej - od 180 do 200 zł za miesiąc.
Balet dla dzieci w Oławie to wydatek 60 zł za cztery lekcje w miesiącu. Zajęcia organizowane w kilkunastu miastach Polski przez Szkołę Tańca i Baletu "Maestro" to wydatek 170 zł za osiem lekcji baletu i 85 zł za cztery lekcje tańca nowoczesnego.

Chcesz porozmawiać z autorem, poinformować go o czymś? Napisz: ekipasamcika@wyborcza.biz



Jak mądrze inwestować? Jak oszczędzać, by rzeczywiście zyskiwać? Jak nie dać się oszukać bankom i pośrednikom? Odpowiedzi szukaj w każdy czwartek, w nowym magazynie o codziennych finansach "Pieniądze Ekstra". W tym numerze:

Czy kredytobiorcy powinni bać się chińskiego kryzysu?

Jak inwestować w niepewnych czasach

Banki nie honorują ubezpieczenia kredytu

Jaki tornister dla naszego dziecka?

Szczyt pecha? Nasłać windykatora na nie swojego klienta

Money, geld, pengar... ile płacimy za języki?

Dziecko na wycieczce, ból w portfelu

Tak złodzieje okradają nasze konta bankowe [INFOGRAFIKA]

Banki przykręcają śrubę. Kto jeszcze daje konto za zero?

Uwaga, promocja. Jak firmy odzieżowe unikają reklamacji

Oko w oko z parówką. Ile mięsa w mięsie?

Które odsetki przytulić?

Elektronika do kontaktu z rodziną

Jak bezpiecznie (wy)nająć mieszkanie

Nowy pomysł banków, by więcej zarobić?

Nowości finansowe




Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.